RİSK ANALİZİ YAPTIRMA ZORUNLULUĞU

Kategori : Gazete Oku, Pazarcık, Ulusal - Etiketler : - Tarih : 04 Temmuz 2013

İşyerleri ve toplu oturum alanları risk analizi yaptırmak zorunda
RİSK ANALİZ RAPORUPazarcık’ta da  artık sigortalı işçi çalıştıran işyerleri ve apartmanlarda sigortalı eleman çalıştıranlar işyerleri için risk analiz raporu almak mecburiyetinde

İlçemizde BİLGİ İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİM ARAŞTIRMA VE DANIŞMANLIK adı altında faaliyet gösteren firma bu hizmeti Pazarcıklılara sunarken firma yetkilileri şu açıklamaları yaptılar:

Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığının 30 Aralık 2012 tarihinde yayınladığı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu gereğince Kamu ve Özel Sektör ayrımı yapılmaksızın  sigortalı personel çalıştıran bütün işyerleri ve kurumlar RİSK ANALİZİ YAPTIRMA ZORUNLULUĞU getirildiğini söylerken; 01.01.2013 gününden itibaren bütün işyerleri için risk değerlendirmesi yapma şartı getirildi. Bu kapsamda, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bunların riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilmesi gerekiyor. İşte bütün bu risklerin derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalara risk değerlendirmesi diyoruz. Bu yapılırken şu hususlar dikkate alınacak:İş ekipmanı önemli. * Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu, * Kullanılacak iş ekipmanıyla kimyasal madde ve müstahzarların seçimi, * İşyerinin tertip ve düzeni,* Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.3 bin lira para cezası. Risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işveren hakkında 3 bin lira para cezası uygulanacak. Eğer takip eden aylarda da bu yapılmazsa, her bir ay için 4 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak. Cezaların tahakkuku 2013 Ocak ayı itibariyle başlayacak. Örnek: Yanında işçi çalıştıran Marangoz Ahmet Bey’in, 30 Aralık 2012 itibariyle risk değerlendirmesi yapmadığı tespit edilirse kendisine 3000 lira idari para cezası uygulanacak. Bu arada 10 kişiden az çalışanı olup da az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk değerlendirmesini işveren de yapabilir. Değerlendirme bir rapor halinde işyerinde muhafaza edilmeli.Tehlikeli işyerlerinde hekim zorunlu oldu. Bütün işyerleri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştıracak. Fakat işyerindeki çalışan sayısına ve tehlike durumuna göre bazı işverenler sürekli uzman istihdam etmek yerine dışarıdan hizmet alabilecek. Çok tehlikeli işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikelide (B) sınıfı, az tehlikelide (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı çalıştırılacak. Ayrıca bütün tehlike sınıflarındaki işyerleri işyeri hekimi istihdam edecek ya da dışarıdan hizmet alacak.

Tedbirleri sunacak 

İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirecek. Bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu bakanlığa bildirecek.

Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, bu tür hizmetlerin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumlu olacaklar. Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınacak.

İSG Yasası, işverenlerin dışarıdan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti satın almalarına olanak tanıyor. Ancak işyerinde belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurmak zorunda. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda bu yapılmazsa işverene 5000 lira para cezası var.

HABER MERKEZİ

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Bizi Facebook’ta bulun

Son Yorumlar

  Reklam Alanı:

  İlkhanlar Ticaret

  Haber Arşivi

  Sayaç

  Bugün : 68
  Online Ziyaretçi : 0
  Toplam : 49835
  İp'niz: 54.145.183.207